Grondwet 1848 tijdens Open Monumentendag te zien in Eerste Kamer

4 September 2023, 12:18 uur
Den Haag & Regio
mainImage
Jan Zweerts/Nationaal Archief (CC0)

Dit jaar is het 175 jaar geleden dat de Nederlandse Grondwet grondig werd herzien. De Eerste Kamer heeft ter gelegenheid van dit jubileum de Grondwet van 1848 tijdelijk in bruikleen van het Nationaal Archief in Den Haag. Tijdens Open Monumentendag, komende zaterdag 9 september, kunnen bezoekers de Grondwet bekijken.

Met de Grondwetherziening van 1848 werd de basis gelegd voor de parlementaire democratie zoals we die nog steeds kennen. De Grondwetswijziging betekende dat de Tweede Kamer voortaan rechtstreeks gekozen werd en de Eerste Kamer via de Provinciale Staten. Ook werd de ministeriële verantwoordelijkheid en daarmee de onschendbaarheid van de Koning vastgelegd.

Een andere wijziging voor de Eerste Kamer betrof de openbaarheid van vergadering. Om dit mogelijk te maken verhuisde de Eerste Kamer van de Trêveszaal naar de voormalige vergaderzaal van de Staten van Holland en West-Friesland.

Tekst gaat door onder foto.

Foto: ANP

Open Monumentendag

Komende zaterdag is het Open Monumentendag en is ook het tijdelijke gebouw van de Eerste Kamer te bezoeken. Het is de tweede keer dat de tijdelijke huisvesting van de Eerste Kamer aan de Kazernestraat in Den Haag tijdens Open Monumentendag te bezichtigen is. De Eerste Kamer verhuisde in 2021 van het Binnenhof naar de Kazernestraat in verband met de renovatie van het Binnenhof. 

Bezoekers zijn zaterdag welkom bij de rondleidingen tussen 10.00 en 17.00 uur, de deuren sluiten om 16.00 uur. De tour begint op Kazernestraat 52 bij de hoofdingang van de Eerste Kamer en eindigt aan het Lange Voorhout. De route gaat onder andere langs de plenaire zaal van de Eerste Kamer, een aantal commissiekamers en door de wandelgangen. Voor kinderen is er een speurtocht.